Miejskie Święta z MEGA Nagrodami

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim

Świątecznie Spotkania Elblążan to impreza, która na koniec roku jednoczy każdego z nas. To magiczny czas, gdzie mieszkańcy mają okazję złożyć sobie życzenia z Prezydentem miasta, spędzić miło czas na Starówce i poczuć klimat świąt. Koniec roku to też czas podsumowań mijającego roku. Wielu z nas liczy na wyjątkową niespodziankę od Mikołaja, pojawiają się też niestety myśli o niezrealizowanych marzeniach.

Jeden z elblążan zaproponował Miejskie Święta z nagrodami dla mieszkańców. Stwierdził, że czas Bożego Narodzenia każdemu z nas kojarzy się z czasem dzieciństwa i tego, że spełniały się nasze małe lub większe marzenia niezależnie czy ktoś był z bogatego czy biedniejszego domu. Każdy wypatrywał pierwszej gwiazdki na niebie. Dlaczego więc raz do roku nie możemy spełnić marzeń elblążan, którzy tego dnia będą mieli okazję wygrać nagrody?

Pomysł spodobał nam się od razu…. Ale skąd na to wszystko wziąć pieniądze.

Wpadliśmy na pomysł, że może to być propozycja na którą pieniądze się znajdą. Poza corocznymi kosztami organizacji Świątecznych Spotkań Elblążan znaleźlibyśmy środki w postaci likwidacji etatu wiceprezydenta.

Uważamy, że Elbląg nie potrzebuje mieć aż 2 wiceprezydentów. W ostatniej kadencji w 2022 roku zarówno Michał Missan jak i Janusz Nowak zarabiali rocznie powyżej 200 tysięcy złotych!

Z całą pewnością uważamy, że rola 1 wiceprezydenta jest zupełnie zbędna. Mamy wspaniałych urzędników i dyrektorów departamentów, którzy potrafią pokierować sprawami miasta i robią to profesjonalnie!

Część rocznych zarobków wiceprezydenta byłaby co roku przeznaczona na loterię dla elblążan podczas Świątecznych Spotkań Elblążan. Będzie więc to przysłowiowa loteria „Wygrajmy pensję wiceprezydenta”.

Loteria dla mieszkańców (Pula nagród 100 tysięcy złotych)

Warunkiem wzięcia udziału w loterii będzie stały meldunek i zamieszkanie w naszym mieście od minimum 3 lat! Będzie więc to nagroda dla tych co związali swą przyszłość z naszym miastem.

Wprowadzimy dwie kategorie wiekowe:

Nagrody dla młodego i średniego pokolenia – wiek 18-60 lat (pula do 50 tysięcy złotych)

Nagroda główna: 1 średnia krajowa pensja netto

Nagrody dodatkowe: 1 minimalna pensja netto dla kolejnych osób wylosowanych w loterii w zależności od wysokości pensji w danym roku kalendarzowym do wyczerpania puli nagród w kategorii wiekowej

Nagroda dla starszego pokolenia- wiek 60 + (pula do 50 tysięcy złotych)

Nagroda główna: 1 średnia krajowa pensja netto

Nagrody dodatkowe: 1 minimalna pensja netto dla kolejnych osób wylosowanych w loterii w zależności od wysokości pensji w danym roku kalendarzowym do wyczerpania puli nagród w kategorii wiekowej

Oczywiście jeśli znajdą się sponsorzy tej wspólnej miejskiej zabawy pula nagród może ulec modyfikacji

Loteria dla osób, fundacji zaangażowanych społecznie na rzecz Elbląga (pula do 100 tysięcy złotych) – Społecznik Plus

Podczaswspólnych  Świątecznych Spotkań Elblążan będziemy chcieli podsumować działalność społeczników, którzy działają często charytatywnie lub przy mocno ograniczonych środkach finansowych na rzecz innych w Elblągu.

Święta to jest taki czas, gdzie w każdym z domów zostawia się nakrycie dla niespodziewanego gościa. W naszym mieście jest mnóstwo osób, działaczy, fundacji, które wykonują niezwykłą pracę na rzecz osób biednych, niepełnosprawnych, uzależnionych lub dla rozwoju młodzieży.

Będziemy czekać na taką listę Waszych kandydatur przed Świętami. Zgłoszone osoby czy instytucje wezmą udział w loterii by wygrać poszczególne kwoty finansowe na swoją dalszą działalność społeczną dla dobra Elbląga.

Podział puli nagród zostanie ustalony wg. ilości zgłoszonych kandydatur.

Szacunkowy koszt własny miasta: 200 tys. złotych

Łączny koszt wszystkich propozycji: ok. 1,5 miliona złotych

——————————————————————————————————————–

Skąd na to wszystko pieniądze? – To realne propozycje. Możemy je realizować!

W  naszej kampanii wyborczej realnie podchodziliśmy do spraw finansowych miasta. Nasi konkurenci potrafili proponować darmową komunikację, budowę stadionu wielofunkcyjnego,  inne tego typu fajerwerki. Były to propozycje warte miliony złotych. Nasi konkurenci mało natomiast mówili o tym, gdzie znajdą oszczędności w budżecie?

My nie proponowaliśmy wielkich obietnic wiedząc jaki jest realny stan finansów. Wiemy jednak gdzie szukać oszczędności tak aby zacząć realizować projekty większe dla miasta bez ponownego zadłużania miasta bez kontroli.

Propozycja Marzeń Elblążan jest jednak do wykonania praktycznie od ręki stosując jedynie przesunięcia pewnych wydatków lub likwidację pewne niepotrzebnych koszty.

Likwidacja etatu wiceprezydenta

Skoro wiceprezydent Michał Missan może na koniec kadencji zrezygnować ze swojego stanowiska, a zastępuje go Janusz Nowak, który również startuje w wyborach, ale do Sejmiku wojewódzkiego to pokazuje to jasno, że miasto nie potrzebuje aż 2 wiceprezydentów. Nieobecność jednego z nich nie paraliżuje miasta, tramwaje jeżdżą jak zawsze, urząd obsługuje mieszkańców jak zawsze a spółki miejskie działają jak zawsze. Wydatki na 2 wiceprezydentów są niepotrzebne i dlatego co roku możemy zaoszczędzić ok. 200 tysięcy złotych na marzenia elblążan.

Oszczędność: 200 tysięcy złotych rocznie

Reforma spółek miejskich, instytucjach miejskich

W tym punkcie będzie można znaleźć bardzo dużo oszczędności. Nie będą to oszczędności jednak na zwykłych pracownikach, a na zmianie modelu zarządzania. Wprowadzając nowoczesne metody analizy ekonomicznej wykryjemy co zrobić by spółki działały sprawniej, nie generowały niepotrzebnych kosztów dzięki czemu miasto nie będzie musiało co roku dokładać kilkudziesięciu milionów złotych do ich funkcjonowania. Do samej tylko komunikacji miejskiej dopłacamy ponad 20 milionów złotych.

Oszczędności: co roku dopłacamy do źle zarządzanych spółek miejskich kilkadziesiąt milionów złotych. Ich reforma pozwoli wygenerować w szybkim czasie kilka milionów oszczędności

Przestańmy Bankom płacić miliony złotych odsetek!

Złe zarządzanie miastem powoduje, że płacimy olbrzymie odsetki do banków. Elbląg w skali roku oddaje ok. 25 milionów złotych rocznie tylko na odestki od zrolowanych obligacji. Wszystko jest konsekwencją inwestycji, które generują koszty, a nie zarabiają dla miasta. Najprostszym przykładem jest Modrzewina czyli inwestycja w teren dla nowych inwestorów, który nie został przemyślany pod względem ułatwień komunikacyjnych dla nowych inwestorów. W efekcie czego do Elbląga nie przybyły wielkie firmy, a my płacimy odsetki od takich nietrafionego pomysłu!

My w planach mamy projekt Konsorcjum Terkawki czyli przeznaczenie terenów dla inwestorów w miejscu o wiele lepiej skomunikowanym niż elbląska Modrzewina.

Oszczędności: od kilku do kilkunastu milionów złotych rocznie

Współfinansowanie niektórych projektów z budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski pochłania rocznie 4 miliony 105 tysięcy złotych. Jeśli wydarzenia zgłoszone przez Was w ramach marzeń elblążan zyskają sympatię wśród elblążan to z całą pewnością w kolejnych latach mogą znaleźć się wśród propozycji elblążan do budżetu obywatelskiego.

Środki jakie są gwarantowane w budżecie obywatelskim dają możliwość organizacji podobnych lub tych samych wydarzeń z tych środków w kolejnych latach. Wiele z wydarzeń z Marzeń Elblążan może w kolejnych latach nie stanowić więc dodatkowego obciążenia dla budżetu miasta w porównaniu z minionym rokiem. 

Łączne oszczędności naszych pierwszych działań mogą wynieść:

od kilku do kilkunastu milionów złotych

Jeśli masz jakieś pytania napisz do Nas

Chcesz Nas wesprzeć, masz jakiś pomysł zadzwoń