Loteria dla pasażerów komunikacji miejskiej – Wybieram Autobus, Tramwaj lub Lokalne Taksówki –  Wygrywam MEGA Nagrody

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim

Komunikacja miejska w Elblągu od wielu lat przynosi straty. Do działalności autobusów i tramwajów jako mieszkańcy dokładamy ponad 20 milionów złotych rocznie! Często pojazdy zamiast wozić pasażerów przewożą powietrze. Pora na to by zachęcić elblążan do tego by porzucili jazdę samochodem i zaczęli korzystać z komunikacji miejskiej. Do komunikacji miejskiej chcemy zaliczyć zarówno Tramwaje, Autobusy, ale także lokalnych taksówkarzy, którzy też działają jako lokalni przedsiębiorcy i dbają o rozwój transportu w naszym mieście.

Dla osób, które aktywnie będą korzystać z komunikacji miejskiej:

  • minimum 6 biletów miesięcznych wykupionych w skali roku

lub

  • 20 kursów lokalnymi taksówkami potwierdzonymi płatnościami kartą w skali roku

będzie zorganizowana specjalna loteria transmitowana raz do roku na żywo gdzie do wygrania będą nagrody o łącznej puli do 50 tys. złotych m.in. bilety miesięczne na kolejny rok, wakacje rodzinne w Polsce lub zagranicą i inne nagrody.

Z udziału w konkursie wykluczone będą osoby korzystające z  hulajnóg oraz taksówek działających w ramach zagranicznych korporacji, które w wielu przypadkach nie płacą w naszym mieście podatków.

Idea programu jest promocja korzystania lokalnych podmiotów tworzących miejską sieć komunikacji miejskiej oraz lokalnych taksówkarzy.

Oczywiście loteria nie rozwiąże problemów komunikacji miejskiej. Byłoby to tylko działanie wspomagające. Planem numer 1 będzie reforma rozkładów jazdy i dostosowanie jej do warunków akceptowalnych dla pasażerów.

Szacunkowy koszt własny miasta: 50 tysięcy złotych

Łączny koszt wszystkich propozycji: ok. 1,5 miliona złotych

——————————————————————————————————————–

Skąd na to wszystko pieniądze? – To realne propozycje. Możemy je realizować!

W  naszej kampanii wyborczej realnie podchodziliśmy do spraw finansowych miasta. Nasi konkurenci potrafili proponować darmową komunikację, budowę stadionu wielofunkcyjnego,  inne tego typu fajerwerki. Były to propozycje warte miliony złotych. Nasi konkurenci mało natomiast mówili o tym, gdzie znajdą oszczędności w budżecie?

My nie proponowaliśmy wielkich obietnic wiedząc jaki jest realny stan finansów. Wiemy jednak gdzie szukać oszczędności tak aby zacząć realizować projekty większe dla miasta bez ponownego zadłużania miasta bez kontroli.

Propozycja Marzeń Elblążan jest jednak do wykonania praktycznie od ręki stosując jedynie przesunięcia pewnych wydatków lub likwidację pewne niepotrzebnych koszty.

Likwidacja etatu wiceprezydenta

Skoro wiceprezydent Michał Missan może na koniec kadencji zrezygnować ze swojego stanowiska, a zastępuje go Janusz Nowak, który również startuje w wyborach, ale do Sejmiku wojewódzkiego to pokazuje to jasno, że miasto nie potrzebuje aż 2 wiceprezydentów. Nieobecność jednego z nich nie paraliżuje miasta, tramwaje jeżdżą jak zawsze, urząd obsługuje mieszkańców jak zawsze a spółki miejskie działają jak zawsze. Wydatki na 2 wiceprezydentów są niepotrzebne i dlatego co roku możemy zaoszczędzić ok. 200 tysięcy złotych na marzenia elblążan.

Oszczędność: 200 tysięcy złotych rocznie

Reforma spółek miejskich, instytucjach miejskich

W tym punkcie będzie można znaleźć bardzo dużo oszczędności. Nie będą to oszczędności jednak na zwykłych pracownikach, a na zmianie modelu zarządzania. Wprowadzając nowoczesne metody analizy ekonomicznej wykryjemy co zrobić by spółki działały sprawniej, nie generowały niepotrzebnych kosztów dzięki czemu miasto nie będzie musiało co roku dokładać kilkudziesięciu milionów złotych do ich funkcjonowania. Do samej tylko komunikacji miejskiej dopłacamy ponad 20 milionów złotych.

Oszczędności: co roku dopłacamy do źle zarządzanych spółek miejskich kilkadziesiąt milionów złotych. Ich reforma pozwoli wygenerować w szybkim czasie kilka milionów oszczędności

Przestańmy Bankom płacić miliony złotych odsetek!

Złe zarządzanie miastem powoduje, że płacimy olbrzymie odsetki do banków. Elbląg w skali roku oddaje ok. 25 milionów złotych rocznie tylko na odestki od zrolowanych obligacji. Wszystko jest konsekwencją inwestycji, które generują koszty, a nie zarabiają dla miasta. Najprostszym przykładem jest Modrzewina czyli inwestycja w teren dla nowych inwestorów, który nie został przemyślany pod względem ułatwień komunikacyjnych dla nowych inwestorów. W efekcie czego do Elbląga nie przybyły wielkie firmy, a my płacimy odsetki od takich nietrafionego pomysłu!

My w planach mamy projekt Konsorcjum Terkawki czyli przeznaczenie terenów dla inwestorów w miejscu o wiele lepiej skomunikowanym niż elbląska Modrzewina.

Oszczędności: od kilku do kilkunastu milionów złotych rocznie

Współfinansowanie niektórych projektów z budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski pochłania rocznie 4 miliony 105 tysięcy złotych. Jeśli wydarzenia zgłoszone przez Was w ramach marzeń elblążan zyskają sympatię wśród elblążan to z całą pewnością w kolejnych latach mogą znaleźć się wśród propozycji elblążan do budżetu obywatelskiego.

Środki jakie są gwarantowane w budżecie obywatelskim dają możliwość organizacji podobnych lub tych samych wydarzeń z tych środków w kolejnych latach. Wiele z wydarzeń z Marzeń Elblążan może w kolejnych latach nie stanowić więc dodatkowego obciążenia dla budżetu miasta w porównaniu z minionym rokiem. 

Łączne oszczędności naszych pierwszych działań mogą wynieść:

od kilku do kilkunastu milionów złotych

Jeśli masz jakieś pytania napisz do Nas

Chcesz Nas wesprzeć, masz jakiś pomysł zadzwoń