MArzenia Elblążan

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim

Od początku kampanii wyborczej na łamach naszej strony www.megaelblag.pl prosiliśmy Was o przesyłanie Waszych pomysłów i marzeń na Elbląg! Otrzymaliśmy mnóstwo zgłoszeń, odbyliśmy wiele ciekawych rozmów z nowo poznanymi elblążanami, którzy mieli różne sympatie polityczne jednak doceniły naszą inicjatywę, która nie oceniała nikogo ze względu na sympatię polityczną. Dla nas liczyły się Wasze marzenia. W trakcie rozmów pomysły ulegały rozszerzeniu i zostały przeanalizowane pod względem możliwości budżetowych- możemy przeczytać na stronie www.marzeniaelblazan.pl

Przed Wami 8 Wspaniałych Marzeń – Zrobimy to dla Was

Marzenia mają Uczynić Elbląg Znowu Wielkim w oczach elblążan!

7 kwietnia:

  • dajmy Nowy Początek dla Elbląga
  • wybierzmy drużynę MEGA Radnych, która rozumie marzenia i potrzeby elblążan
  • wybierzmy Stefana Rembelskiego, Twojego Prezydenta, który podszedł do mieszkańców poważnie i uczciwie proponując pomysły na które Elbląg stać 

O wiele z tych marzeń prosiliście wiele lat w komentarzach internetowych, w wielu miejscach publicznej debaty. Niestety przez lata kolejne władze pozamykały się w gabinetach ratusza i były głuche na Wasze wołania.

Wmawiano nam wszystkim, że się nie da. Wmawiano, że pieniędzy na spełnianie marzeń elblążan nie ma. One są i nigdy nie były to kwoty, które stanowiły problem dla przyszłości miasta.

Po 7 kwietnia to nie będzie Elbląg, który znamy z ostatnich lat….

To będzie MEGA Elbląg- MEGA Zmiana już się zbliża…

Krzyknijcie razem z nami:

MAKE ELBLĄG GREAT AGAIN – 7 kwietnia wybieram wizję MEGA ELBLĄG

Łączny koszt wszystkich propozycji: ok. 1,5 miliona złotych

——————————————————————————————————————–

Skąd na to wszystko pieniądze? – To realne propozycje. Możemy je realizować!

W  naszej kampanii wyborczej realnie podchodziliśmy do spraw finansowych miasta. Nasi konkurenci potrafili proponować darmową komunikację, budowę stadionu wielofunkcyjnego,  inne tego typu fajerwerki. Były to propozycje warte miliony złotych. Nasi konkurenci mało natomiast mówili o tym, gdzie znajdą oszczędności w budżecie?

My nie proponowaliśmy wielkich obietnic wiedząc jaki jest realny stan finansów. Wiemy jednak gdzie szukać oszczędności tak aby zacząć realizować projekty większe dla miasta bez ponownego zadłużania miasta bez kontroli.

Propozycja Marzeń Elblążan jest jednak do wykonania praktycznie od ręki stosując jedynie przesunięcia pewnych wydatków lub likwidację pewne niepotrzebnych koszty.

Likwidacja etatu wiceprezydenta

Skoro wiceprezydent Michał Missan może na koniec kadencji zrezygnować ze swojego stanowiska, a zastępuje go Janusz Nowak, który również startuje w wyborach, ale do Sejmiku wojewódzkiego to pokazuje to jasno, że miasto nie potrzebuje aż 2 wiceprezydentów. Nieobecność jednego z nich nie paraliżuje miasta, tramwaje jeżdżą jak zawsze, urząd obsługuje mieszkańców jak zawsze a spółki miejskie działają jak zawsze. Wydatki na 2 wiceprezydentów są niepotrzebne i dlatego co roku możemy zaoszczędzić ok. 200 tysięcy złotych na marzenia elblążan.

Oszczędność: 200 tysięcy złotych rocznie

Reforma spółek miejskich, instytucjach miejskich

W tym punkcie będzie można znaleźć bardzo dużo oszczędności. Nie będą to oszczędności jednak na zwykłych pracownikach, a na zmianie modelu zarządzania. Wprowadzając nowoczesne metody analizy ekonomicznej wykryjemy co zrobić by spółki działały sprawniej, nie generowały niepotrzebnych kosztów dzięki czemu miasto nie będzie musiało co roku dokładać kilkudziesięciu milionów złotych do ich funkcjonowania. Do samej tylko komunikacji miejskiej dopłacamy ponad 20 milionów złotych.

Oszczędności: co roku dopłacamy do źle zarządzanych spółek miejskich kilkadziesiąt milionów złotych. Ich reforma pozwoli wygenerować w szybkim czasie kilka milionów oszczędności

Przestańmy Bankom płacić miliony złotych odsetek!

Złe zarządzanie miastem powoduje, że płacimy olbrzymie odsetki do banków. Elbląg w skali roku oddaje ok. 25 milionów złotych rocznie tylko na odestki od zrolowanych obligacji. Wszystko jest konsekwencją inwestycji, które generują koszty, a nie zarabiają dla miasta. Najprostszym przykładem jest Modrzewina czyli inwestycja w teren dla nowych inwestorów, który nie został przemyślany pod względem ułatwień komunikacyjnych dla nowych inwestorów. W efekcie czego do Elbląga nie przybyły wielkie firmy, a my płacimy odsetki od takich nietrafionego pomysłu!

My w planach mamy projekt Konsorcjum Terkawki czyli przeznaczenie terenów dla inwestorów w miejscu o wiele lepiej skomunikowanym niż elbląska Modrzewina.

Oszczędności: od kilku do kilkunastu milionów złotych rocznie

Współfinansowanie niektórych projektów z budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski pochłania rocznie 4 miliony 105 tysięcy złotych. Jeśli wydarzenia zgłoszone przez Was w ramach marzeń elblążan zyskają sympatię wśród elblążan to z całą pewnością w kolejnych latach mogą znaleźć się wśród propozycji elblążan do budżetu obywatelskiego.

Środki jakie są gwarantowane w budżecie obywatelskim dają możliwość organizacji podobnych lub tych samych wydarzeń z tych środków w kolejnych latach. Wiele z wydarzeń z Marzeń Elblążan może w kolejnych latach nie stanowić więc dodatkowego obciążenia dla budżetu miasta w porównaniu z minionym rokiem. 

Łączne oszczędności naszych pierwszych działań mogą wynieść:

od kilku do kilkunastu milionów złotych