Poznajmy Się Lepiej

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim

Dlaczego MEGA?

Make Elbląg Great Again czyli po polsku „Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim”.

Chcemy by w Elblągu do realnego głosu doszli mieszkańcy – wszyscy elblążanie powinni odnosić korzyści ze wzrostu gospodarczego naszego miasta, nie może to dotyczyć tylko wąskich grup społecznych.

Mega Elbląg to projekt ruchu obywatelskiego złożonego z osób, które będą miały odwagę realizować w naszym mieście wizję rozwoju miasta
i powrotu do lepszych czasów gdy Elbląg był miastem liczącym się w regionie i silnym gospodarczo.

Do tej pory niezależnie od tego kto rządził w ostatnich 30 latach nie czujemy z całą pewnością jako mieszkańcy, że nasze miasto zmierzało
w dobrym kierunku. Pora to zmienić! Pora obrać nowy, lepszy kierunek na rozwój Elbląga…

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim!

Połączmy myśli i energię wszystkich pokoleń Elbląga

Uwolnijmy potencjał tkwiący w naszych mieszkańcach – połączmy doświadczenie średniego i starszego pokolenia z energią i nowym spojrzeniem młodzieży.

Zatrzymajmy emigrację zarobkową i utratę najzdolniejszych osób
w wieku produkcyjnym

Młodzi ludzie muszą czuć perspektywy życia w Elblągu, zarówno w sferze życia prywatnego i zawodowego. To oni tworzą rodziny, zakładają firmy i wzmacniają gospodarkę naszego miasta.
To nieoceniony potencjał ludzki dla miasta o który musimy z pełną odpowiedzialnością zadbać w trakcie najbliższych kadencji… Sprawmy by w Elblągu chciało się żyć… Sprawmy by było tu MEGA!


Wszyscy elblążanie powinni korzystać z rozwoju gospodarczego miasta

Władza powinna mądrze zarządzać finansami miejskimi tak, aby na rozwoju miasta korzystały wszystkie grupy społeczne, a nie tylko nieliczni wybrani. Radość z codziennego życia powinni czuć nie tylko ludzie bliscy związani z władzą, ale przede wszystkim zwykli elblążanie ciężko pracujący każdego dnia na dobrobyt i rozwój całego miasta. Wszyscy tworzymy wspaniałą grupę, która jeśli się zjednoczy może osiągnąć wspaniałą wspólnotę, która stworzy miasto unikalne na skalę Polski!

Zmiana jest możliwa… dzięki Wam… Uwierzmy w to, że Uczynimy Elbląg Znowu Wielkim!

Dotacje z Unii Europejskiej to ładne ulice i chodniki, a gdzie silna miejska gospodarka i atrakcyjne miejsca pracy?

Elbląg w ostatnich latach korzystał z licznych dotacji ze środków Unii Europejskiej. Zmieniły się elewacje naszych budynków, mamy ładne chodniki, przejezdne ulice, orliki i boiska do gry w piłkę nożną, obiekty użyteczności publicznej jak np. Ratusz Staromiejski czy Hala Sportowo-Widowiskowa przy ulicy Grunwaldzkiej. Są to jednak inwestycje, które niezależnie od tego kto będzie Prezydentem Elbląga będą powstać także w kolejnych latach. Jest to bowiem uzależnione od tego na co daje środki Unia Europejska, polski rząd czy samorząd województwa.

Prezydent i Radni Elbląga są jednak odpowiedzialni głównie za to na co mają wpływ czyli zreformowanie miasta pod względem gospodarczym i zwykłego codziennego życia. Aby żyć godnie i zapewnić rozwój dzieciom rodzice muszą mieszkać w mieście, gdzie istnieje prężna gospodarka, gdzie władze lokalne rozumieją istotę wspierania lokalnych przedsiębiorców i naszego codziennego życia.

Do tego potrzebny jest odpowiedzialny Prezydent Elbląga z doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, który rozumie gdzie i w jakiej formule można usprawnić relacje samorząd – lokalne firmy. Elbląg potrzebuje Prezydenta, który rozumie czym będzie sprawna komunikacja miejska dla pracujących mieszkańców oraz dobrze zorganizowana sieć przedszkoli i żłobków oraz innych form wspierania elbląskich rodzin.

Analiza wpływu globalizacji i rozwoju sztucznej inteligencji na rozwój Elbląga – opracowanie strategii długoterminowej

Rozmawiając z mieszkańcami Elbląga doszliśmy do wniosku, że czasem w elbląskim Ratuszu czas jakby stał w miejscu… Lata 90-te już minęły, świat się zmienia, a czy ktokolwiek z nas kojarzy analizę i prezentację władz miasta na to jak Elbląg powinien funkcjonować w XXI wieku… Jak powinien gospodarczo odpowiadać na wyzwania globalizacji, handlu międzynarodowego w sieci i rozwijającej się sztucznej inteligencji, które zabierają miejsca pracy elblążanom coraz szybciej… My nie kojarzymy, a Wy? 😉

By skutecznie rządzić miastem i planować strategię na kilkanaście i kilkadziesiąt lat należy przeprowadzić solidną analizę jak rozwój globalizacji i międzynarodowych korporacji oraz postępująca dynamika sztucznej inteligencji, nowoczesnych technologii wpływa na lokalną gospodarkę i miejsca pracy elblążan.

Myśl globalnie – działaj lokalnie… każdy odpowiedzialny włodarz miasta nie może uciekać od tego tematu. Nasze miasto nie jest samotną wyspą i musi mieć plan na wyzwania jakie zachodzą na świecie. Musimy mieć na to skuteczną receptę.

Potrzeba pilnej analizy na jakie sektory gospodarki Elbląg powinien stawiać i jak rozwijać miejskie inwestycje w horyzoncie długoterminowym. Musimy szukać rozwiązań jak pomóc tym co tracą miejsca pracy w skutek globalizacji? Każdy z elblążan jest bowiem ważny. Władza musi być blisko realnych problemów mieszkańców.

To niewątpliwie punkt naszego programu, gdzie będziemy chcieli skorzystać z konsultacji z młodymi elblążanami jak oni widzą zmieniający się świat, czy jest szansa by pewne działania jakie oferują globalne firmy jesteśmy w stanie stworzyć tu na gruncie lokalnym by miasto i lokalne firmy bogaciło się stosując najnowsze nowinki technologiczne.

Szerokie konsultacje społeczne w ważnych sprawach dla miasta

Demokracja bezpośrednia to jedno z najważniejszych narzędzi w życiu każdej społeczności. Nie może być tak, że władza potrzebuje wyborców tylko raz na 5 lat gdy są potrzebne głosy w wyborach. Mieszkańcy mają prawo decydować o ważnych kierunkach rozwoju miasta. Demokrację bezpośrednią z powodzeniem stosują Szwajcarzy dzięki czemu ich kraj należy do jednego z lepiej rozwijających się w Europie i na świecie.

Także mieszkańcy Elbląga powinni mieć możliwość podejmowania decyzji na ważne tematy w kluczowych kierunkach rozwoju miasta. Może to być forma konsultacji społecznych by unikać kosztownych wydatków związanych z referendum. Może to być forma e-votingu (żyjemy w czasach, gdzie większość mieszkańców ma dostęp do internetu).

Władza samorządowa powinna jasno informować o możliwościach finansowych miasta, o planowanych inwestycjach. Dzięki formie konsultacji społecznych czy e-votingu mieszkańcy zyskają realny wpływ na współdecydowanie o tym gdzie i na co mogą być przeznaczone duże wydatki oraz jakie reformy należy podjąć.

Elbląg ma potencjał, jest wiele do zrobienia, ale dzięki temu, że w większości jesteśmy zwykłymi mieszkańcami rozumiejącymi codzienne problemy, a nie politykami z pierwszych stron gazet zmienimy nasze miasto na lepsze.

Twój głos będzie miał znaczenie nie tylko raz na 5 lat, chcemy byście cały czas mieli wpływ na to w jakim kierunku będzie rozwijał się Elbląg!

Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim

Wesprzyj Nas – Dołącz do Nas